Csoportkör 6. FORDULÓ kedd
NS 2006.12.05. 23:01
Parádés játékkal jutott tovább a címvédő FC Barcelona a nyolcaddöntőbe a labdarúgó Bajnokok Ligájában, miután a katalán fővárosban 2-0-ra legyőzte a Werder Brement. A Barca a Chelsea mögött csoportmásodikként lépett a 16 közé, míg a német csapatnak maradt az UEFA-kupát jelentő harmadik hely. A találkozón a brazil Ronaldinho csodálatos szabadrúgásgóllal szerzett vezetést, majd Eidur Gudjohnsen növelte az előnyt, és ez maradt a végeredmény.
A Chelsea végzett az A csoport élén, miután a Stamford Bridge-en 2-0-ra nyert a Levszki Szófia ellen. Az angol bajnokcsapatban Andrij Sevcsenko a 27. percben gyönyörű gólt lőtt, az ukrán csatár ezzel a BL-ben először volt eredményes a londoniak színeiben. A Chelsea 13 ponttal zárt, míg a bolgár együttes hat vereséggel, pont nélkül végzett a kvartett utolsó helyén.
Visszavágott a csoportkörben korábban elszenvedett vereségéért a Galatasaray és a Bordeaux a Bajnokok Ligája mostani szakaszának utolsó fordulójában. A kieső törökök a csoportgyőztes Liverpoolt, míg az UEFA-kupába jutó franciák a másodikként továbbmenő PSV-t verték meg.
A B-csoport rangadóján Münchenben két, mindenfajta eredménytől függetlenül nyolcaddöntős találkozott egymással. Ez jócskán rányomta a bélyegét a találkozóra: a nem túl nagy iramú összecsapáson, a BL-szinthez szokotthoz képest kímélő üzemmódban futballozó csapatok randevúján békebeli döntetlen született.
FC BARCELONA – WERDER BREMEN 2-0 (2-0) |
| Helyszín: Barcelona, Camp Nou Nézőszám: 96000 néző Játékvezető: Massimo Busacca (svájci) Asszisztensek: Francesco Buragina, Matthias Arnet (svájciak)
A KEZDŐCSAPATOK:
FC BARCELONA |
WERDER BREMEN |
1 Valdés |
18 Wiese |
11 Zambrotta |
8 Fritz |
5 Puyol |
29 Mertesacker |
4 Márquez |
4 Naldo |
12 Van Bronckhorst |
5 Womé |
3 Motta |
22 Frings |
24 Iniesta |
20 D. Jensen |
20 Deco |
24 Borowski |
8 Giuly |
10 Diego |
10 Ronaldinho |
11 Klose |
7 Gudjohnsen |
23 Almeida |
Vezetőedző: |
Vezetőedző: |
Frank Rijkaard |
Thomas Schaaf | Gólszerzők: Ronaldinho (13.), Gudjohnsen (18.) Csere: Motta h. Thuram (63.), Iniesta h. Xavi (73.), Giuly h. Ezquerro (85.) ill. Klasnic h. Almeida (71.), Womé h. Hunt (80.) Sárga lap: Puyol (48.), Motta (52.), ill. Womé (75.), Frings (77.), Diego (91.)
Fertály óráig sem bírta megállítani a Werder Bremen a Barcelonát a Camp Nouban, amelynek majdnem százezer néző töltötte meg a lelátóit. A meccs előtt nagyon fogadkozó németek a 13. percben kapitultáltak, amikor Ronaldinho újabb hihetetlen góllal gazdagította szépségdíjas találatainak egyébként is színes gyűjteményét.
Az aranylabdás zseni az ellene elkövetett szabálytalanságért megítélt szabadrúgást 19 méterről úgy gurította be laposan a bal alsó sarokba, hogy tudatosan a sorfal közepén felugró játékosok alatt lőtte el a labdát (1-0).
Ha klub- és futballtörténeti párhuzamokat akarunk vonni, akkor meg kell említenünk Ronaldinho honfitársát, Rivaldót, aki hat évvel ezelőtt a milánói San Siróban egészen hasonló gólt rúgott – szintén tudatosan – az AC Milannak.
A történelem lapjairól vissza a pályára, hiszen öt perccel később növelte előnyét a Barcelona. Ki más lett volna az egyik főszereplő, mint Ronaldinho, aki pazar labdát adott a Wome mögött, a jobb szélen kilépő Giulynek, a francia azonnal középre passzolt, és Gudjohnsennek már nem volt más dolga, mint hogy közelről a kapuba passzoljon.
A szűkszavú összefoglalóban is mindenképpen meg kell említeni még egy jelenetet az első félidőben, hiszen a 35. percben Gudjohnsen megmozdulása is gólt érdemelt volna. Az izlandi csatár finom húzásokkal kicselezte az egész Werder-védelmet, a befejezésnél azonban nem volt szerencséje: a lövése a bal kapufát találta el. Guily a kipattanót könnyedén az üres kapuba passzolhatta volna, ám ordító helyzetben mellé belsőzött.
A szünet után Gudjohnsen hagyott ki ismét egy óriási gólhelyzetet, majd a 62. percben majdnem szépített a Werder, amikor Daniel Jensen beadásnak szánt emelése a felső lécről vágódott le Almeida elé, ám őt annyira meglepte a hirtelen jött lehetőség, hogy nem tudott mit kezdeni a labdával.
A brémaiak a folytatásban többször is közel álltak a szépítéshez, és ha több szerencséjük van, akár nyílttá is tehették volna az utolsó perceket és a továbbjutás kérdését. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a Barcelona is növelhette volna az előnyét.
A lényeg azonban, hogy a címvédő végül 2-0-ra győzött, és a Chelsea mögött jutott tovább a 16 közé. A katalánok sorozatban harmadszor léptek tovább a nyolcaddöntőbe, és biztos, hogy valamelyik csoportelsővel mérkőznek majd a nyolc közé kerülésért. Ugyanakkor a Werder – amely 2005-ben és 2006-ben ott volt a 16 között – csak az UEFA-kupában folytathatja.
CHELSEA – LEVSZKI SZÓFIA 2-0 (1-0)
Andrij Sevcsenko nevétől volt hangos a Stamford Bridge arénája a Chelsea–Levszki Szófia mérkőzés 27. percében. A 30 millió fontért a nyári világbajnokság előtt igazolt ukrán csatár Frank Lampard remek labdáját pöckölte Bozhidar Mitrev kapus mellett a bal alsó sarokba, és ezzel a londoni együttes színeiben először szerzett gólt a Bajnokok Ligájában.
Sevcsenko a bajnokságban mostanáig háromszor volt eredményes, ám az európai kupasorozatban öt mérkőzésen képtelen volt betalálni. Most megtört a jég, ami egyben az aranylabdás támadó 44. gólját jelentette a BL-ben (korábban a Dinamo Kijevben és a Milanban szórta meg az ellenfeleket).
A Chelsea – amelyből a stabil kezdő emberek közül John Terry és Ashley Cole hiányzott (utóbbi kispados volt) – egyébként az egész első játékrészben sokkal veszélyesebben játszott, mert bár a labdabirtoklás arányán meglátszott, hogy a kékeknek nem kell erőltetniük a gólszerzést, a lövések – ezen belül is a kapura tartó labdák – tekintetében hatalmas volt Jose Mourinho csapatának fölénye.
A gólszerző Andrij Sevcsenkónak ezúttal 68 perc jutott, mestere Bonaventure Kalout hozta be a helyére. Ebben a percben volt egy másik fontos csere is, Arjen Robben helyett Shaun Wright-Phillips lépett pályára.
Az apró termetű válogatott játékos negyedórája sem volt a pályán, amikor a Levszki térfél közepénél meglódult, majd a 16-os előteréből megszerezte csapata második gólját (2-0).
Ezzel végképp eldőlt a meccs, a Chelsea – éppúgy, mint a 2004–2005-ös szezonban – ezúttal is 13 ponttal nyerte meg a csoportját, és sorozatban a negyedik évben jutott be az egyenes kieséses szakaszba a legrangosabb európai kupasorozatban.
GALATASARAY – LIVERPOOL 3-2 (2-1)
A C csoportban már az előző fordulóban eldőlt nem csak az, hogy melyik két csapat jut tovább a csoportból, hanem már a csoportelsőség kérdése is: a Liverpool jut tovább az első helyen, a PSV a másodikon, a Bordeaux folytathatja az UEFA-kupában.
Isztambulban Rafael Benitez, a Liverpool mestere pihentette több kulcsjátékosát, olyan emberek kerültek be a kezdőbe, mint Dudek kapus, vagy Paletta, Guthrie és Peltier.
Az első percekben sok volt a szabálytalanság, helyzet nem alakult ki. Húsz perc elteltével azonban felgyorsultak az események: előbb Robbie Fowler értékesítette Bellamy beadását, de az angolok nem sokáig örülhettek, hiszen Necati mindössze két perc után egyenlíteni tudott, miután az angolok hátul elvesztettek egy labdát.
Sőt, a törökök szárnyakat kaptak az egyenlítő találattól, a 28. percben már náluk volt az előny Okan révén. A vendégvédők röviden szabadítottak fel egy szöglet után, a rutinos játékos pedig ezután a hálóba vágta a labdát.
A félidő végéig nem változott az eredmény, ám a törökök elvesztették egyik legjobbjukat, Necatit, akit Ilics váltott még az első játékrész lefújása előtt.
Az 54. percben a Galata tovább növelhette volna előnyét, ám az Anfield Roadon két gólt szerző Ümit Karan ezúttal a kapufát találta el. Az isztambuliak továbbra is fölényben játszottak, főleg a rendkívül aktív Carrusca révén alakítottak ki lehetőségeket, de ezzel hosszabb ideig nem tudtak élni.
A 77. percben ugyan Ümit Karan még nem tudta kihasználni Paletta hibáját, ám két perc múlva Ilics már végképp eldöntötte a mérkőzés sorsát, igaz, Fowler újra betalált, Pennant beadádát fejelte Mondragón kapujába, ám az egyenlítésre már nem volt idő. A törökök ezzel megszerezték egyetlen győzelmüket a csoportkörben, és visszavágtak a Liverpoolban elszenvedett vereségért.
PSV EINDHOVEN – BORDEAUX 1-3 (0-3)
Az Eindhovenben korábban kikapó Bordeaux az ezúttal a keretéből Fehér Csabát kihagyó PSV-hez látogatott, és jól kezdte a meccset: a 7. percben Darcheville passzolt Fauberthez, a középpályás pedig bevette Gomes kapus hálóját.
A gól után próbálkozott a PSV, de sem Mendez, sem Diego nem találta el a kaput. A 25. percben azonban Dalmat berúgta a franciák második gólját: a középpályás a tizenhatoson kívülről átemelte a brazil kapus fölött a labdát, az pedig a hálóba hullott.
Nem állt le a francia csapat, a 37. percben Darcheville már a harmadikat helyezte el a holland kapuban.
Ronald Koeman a PSV edzője a szünetben változtatott, beküldött két támadót Kluivert és Koné személyében. A holland csapat így is csak néhány kisebb helyzetig jutott, a Bordeaux biztosan „ült” az eredményen. A lefújás előtt ugyan Alex szabadrúgásból bevette Ramé kapuját, de ez már csak amolyan szépségtapasz volt.
SPORTING LISSZABON – SZPARTAK MOSZKVA 1-3 (1-2)
Lisszabonban a még nyeretlen orosz Szpartak Moszkva vendégeskedett, amely győzelme esetén reménykedhetett az UEFA-kupát érő harmadik hely elcsípésében.
A portugáloknak elég lett volna ehhez egy szerény egy pontot érő döntetlen is. A mérkőzésen a pontszerzési kényszer a vendégekre volt jó hatással, hiszen már a 7. percben megszerezték a vezetést. Sőt, a megzavarodó hazaiak ellen 11 perccel később már kétgólosra növelték az előnyüket.
A vendéglátók érezték, a várakozásokkal ellentétben hirtelen komoly gondba kerültek, a 31. percben egy fejesből összehozták az egyenlítő találatot. A folytatásban megpróbálták összehozni az UEFA-kupát érő egyenlítő találatot, ám végül a hajrában a vendégek egy gyors kontra végén biztosították be győzelmüket.
Pontszámban így beérték a portugálokat, de mivel az egymás elleni eredmény az oroszoknak kedvezett, ők folytathatják az UEFA-kupában. Nem túl szerencsés a Sporting Lisszabonban orosz csapatok ellen mostanában: 2005-ben az UEFA-kupa döntőjében a CSZKA verte őket 3-1-re, most ugyancsak 3-1-gyel búcsúztatta őket a Szpartak.
BAYERN MÜNCHEN – INTERNAZIONALE 1-1 (0-0)
A vendég Inter csatára, Gonzalez az első félidő hajrájában dübörgő kapufát lőtt, a hazaiak részéről a játékrész közepén Makaay veszélyeztetett, lapos lövése alig kerülte el a bal kapufát. Ennyi az, ami említésre méltó történt az első negyvenöt percben, a többiről ezúttal csak annyit: volt jobb…
A második felvonásra valamivel felpaprikázott hangulatban, motiváltabban érkezett ki a két csapat, különösen a hazaiak. Makaay egy térölelő Szalihamidzsics-átadásra rajtolt rá, futtában légstoppal igazított egyet, majd tizennégy méterről, a jobb alsóba talált.
A hajrában a bajorok közel álltak ahhoz, hogy egy második góllal eldöntsék a mérkőzést, ám kimaradtak a lehetőségeiket, ám emiatt senki nem látszott különösebben bosszúsnak a Magath-csapatból.
Még akkor sem, amikor slusszpoénként a kapura csak ímmel-ámmal veszélyes milánóiak a hosszabbításban egyenlítettek. Grosso lövését még védte bravúrral Kanh, ám a kapusról kipattanóra középen érkezett Vieira, aki könyörtelenül a hálóba bombázott.
Első helyen lépett tovább a csoportból a Bayer, amely mindössze három kapott góllal tudta le a csoportkört. A milánói kék-feketék második helyen kvalifikálták magukat a nyolcaddöntősök közé, öt gólt lőttek és ugyancsak ötöt kaptak.
A bajorok klassziskapusa, Oliver Kahn századik BL-találkozóján lépett pályára és van még további harminc UEFA-kupás mérkőzése is.
|