Csoportkör 6. forduló szerda
NS 2006.12.07. 12:12
Első helyen jutott tovább a Bajnokok Ligája F csoportjából a Manchester United labdarúgócsapata, miután hazai pályán 3-1-re legyőzte a Benficát. A portugálok az első félidőben még Nelson bombagóljával vezettek, azonban az angolok a meccs végére bedarálták őket. A kvartettből másodikként annak ellenére a Celtic lépett a legjobb tizenhat közé, hogy a skót gárda 3-1-es vereséget szenvedett Koppenhágában.
Az eddig pont nélkül álló Hamburg csapata a második félidei jó hajrájának köszönhetően 3-2-re legyőzte a CSZKA Moszkvát a G csoportban, így az oroszok csak az UEFA-kupában folytathatják. Csoportelső lett az Arsenal, második a Porto, miután utóbbi két együttes 0-0-s döntetlent játszott a portugálok otthonában.
Az AEK Athén öt perc alatt állt fel kétgólos hátrányából és egyenlített, újra reményt adva a csapatnak a továbbjutásra, de a késői ébredés már nem segített. A Lille ezzel szemben kivívta a legjobb tizenhat közé jutást egy acélosnak nem nevezhető Milan ellen. Első helyen végül az olaszok végeztek, őket követi a Lille, a görögök az UEFA-kupában folytatják, míg a belgák búcsúznak a nemzetközi kupaporondtól.
Majdnem vereséggel zárta a Bajnokok Ligája csoportkörét a Real Madird, amely 2-0-s hátrányból egyenlített Ronaldo két góljával a Dinamo Kijev otthonában. Az ukrán rekordbajnok mindkét gólját az üzbég Makszim Sackih szerezte. Először kapott gólt hazai pályán az Olympique Lyon, amely a Steaua vezető találata után gyorsan egyenlített, majd megelégedett a döntetlennel (1-1). Ebben a csoportban egyébként már korábban eldőlt minden, így csak a tárgyszerűség kedvéért közöljük újra: a Lyon végzett az első helyen a Real Madrid előtt, az UEFA-kupás helyet pedig a Steaua szerezte meg.
MANCHESTER UNITED-BENFICA 3-1 (1-1)
Nagy volt a tétje a Manchester United-Benfica összecsapásnak, ugyanis a portugáloknak három pontra volt szükségük a biztos továbbjutáshoz. Az angol csapat azonban semmiképpen nem szenvedhetett vereséget, hiszen akkor a tavalyi forgatókönyv ismétlődött volna meg, amikor a lisszaboni gárda búcsúztatta a „vörös ördögöket” a legrangosabb európai kupasorozatban.
Ennek megfelelően az esélyesebbnek tartott Manchester játszott mezőnyfölényben, de a legnagyobb helyzete a hazai csapatnak, Rio Ferdinand lapos lövése volt, amit Quim könnyedén hárított.
A huszonhetedik percben azonban megtörtént az, amitől Sir Alex Ferguson, és a manchesteriek tartottak: a Benfica megszerezte a vezetést. Ekkor egy kontratámadás végén Simao Sabrosa passzolt vissza a jobb szélről az érkező Nelson elé, aki hihetetlenül nagy gólt rúgott Van der Sar kapujának jobb felső sarkába.
A United ezután rájött, hogy bizony így kieső helyen áll, és alaposan rákapcsolt. Három perccel később egy szöglet után Saha a kapufát találta el, és pechjére a kipattanót egy kis kavarodás után a portugálok kapusa kaparintotta meg.
A félidő hajrájára a hazaiak hatalmas nyomás alá helyezték a Benfica kapuját, aminek meg is lett az eredménye, ugyanis a félidő hosszabbításának első percében Vidics fejelt Quim hálójába Giggs fantasztikus szabadrúgása után.
A szünet után nem vettek vissza az angolok. Az első negyedóra elteltével Ronaldo tökéletes beadása után a teljesen egyedül érkező Giggs bólintott a portugál kapuba, majd Saha is feliratkozott a gólszerzők közé a mérkőzés hajrájához közeledve, bebiztosítva ezzel az MU győzelmét és továbbjutását (3-1).
FC KOPPENHÁGA – CELTIC GLASGOW 3-1 (2-0)
Az már a forduló előtt kiderült, hogy a Köbenhavn kiesett, és az is, hogy a már az UEFA-kupa-szereplést érő harmadik helyre sem érhet oda, az viszont biztos volt, hogy a Celtic továbbjutott. Ennek ellenére a dánok jól kezdték a mérkőzést, ugyanis Hutchinson már a második percben megszerezte a vezetést a hazaiaknak. Sőt az első félidő derekán a Köbenhavn Grönkjaer góljával megduplázta az előnyt.
A második játékrészben a svéd válogatott Marcus Allbäck megszerezte a hazaiak harmadik gólját, ezzel a dánok legalább szépen búcsúztak az európai kupaszerepléstől, amin már Jarosik szépítő gólja sem változtatott.
PORTO – ARSENAL 0-0
Arséne Wenger, az Arsenal menedzsere ugyan azt nyilatkozta, hogy csapata nem döntetlenre akar játszani Portugáliában, ennek ellenére a kezdőben a védekező középpályás Flamini szerepelt a támadó van Persie helyett.
A Porto kezdett aktívabban, a 23. percben Helder Postiga lövését kellett védenie Lehmann-nak. A portugál támadónak nem ez volt az első próbálkozása, ám előző lövése elkerülte a kaput. Az első félidőben még egy Assuncao-lövést jegyezhettünk fel.
Négy perc telt el a második játékrészből, amikor Lisandro Lopez visszaadott labdája után Quaresma 11 méterről a bal kapufát találta el. Az Arsenal utána szabadrúgásból veszélyeztetett, de Fabregas lövését fogta Helton.
Quaresmának nem volt szerencséje a mérkőzésen: az 58. percben másodjára találta el a bal kapufát, ezúttal 16 méteres lövés után.
A kapufák után a portugál együttes előtt már nem alakult ki komolyabb helyzet, az Arsenalnak pedig jó volt az egy pont. Végül a másik mérkőzésen kialakult eredmény miatt mindkét félnek jó lett a döntetlen.
HAMBURG – CSZKA MOSZKVA 3-2 (1-1)
Hamburgban a továbbjutásért küzdő CSZKA Moszkva keretéből hiányzott Rahimics és Vágner Love is, Carvalhóra és Olicra várt elsősorban a feladat, hogy bevegye Wächter hálóját.
Nagy lendülettel kezdett a Hamburg, ráadásul az orosz csapat elvesztette egyik alapemberét, Dudut a 9. percben Grigorjev váltotta (a lecserélt brazil játékos később még a kispadról is ki tudott magának „harcolni” egy sárga lapot).
A hamburgi támadások után a CSZKA szerezte meg a vezetést: Atouba buktatta Kraszicsot a tizenhatoson belül, Farina büntetőt ítélt. A labda mögé Olic állt, és magabiztosan a hálóba lőtt.
Nem sokáig volt hátrányban a német csapat, a 28. percben Trochowski szögletét megcsúsztatta Atouba, a hosszú oldalon pedig Berisha közelről Akinfejev hálójába lőtt. A nyáron igazolt albán csatárnak ez volt az első gólja a Hamburg színeiben.
A 43. percben Trochowski remek beadása után van der Vaart óriási helyzetbe került, de Akinfejev lábbal menteni tudott a holland játékos kapáslövése után.
A második játékrészben egy szép egyéni teljesítmény után újra a moszkvaiaknál volt az előny: Zsirkov megkapta a labdát a félpályánál, átszlalomozott a teljes hamburgi védelmen, majd a hálóba lőtt.
A 69. percben Thomas Doll lehívta Atoubát, aki a pályáról leérve összetűzésbe keveredett a nézőkkel. Farina kiszúrta ezt, és felmutatta a piros lapot a kameruni védőnek. Ezzel nem került emberhátrányba a Hamburg, ugyanis Feilhaber már beállt Atouba helyére, mikor az megkapta a lapot.
A 84. percben Vaszilij Berezuckij hibája után Rafael van der Vaart egyenlített, és ez a találat azt jelentette, hogy nem a Porto, hanem a CSZKA Moszkva folytatja az UEFA-kupában.
És még nem volt vége: az éppen van der Vaart gólja előtt becserélt Sanogo mellre vette a holland beadását, majd a hálóba lőtt, ezzel megszerezte csapata első győzelmét a BL-csoportkörben.
MILAN - LILLE 0-2 (0-1)
A H csoportban a Milan továbbjutása már biztos volt a mérkőzés előtt, legrosszabb esetben (azaz ha kikap hazai pályán a Lille csapatától, és az athéni gárda legyőzi a belga Anderlechtet) is a második helyen végezhetett volna a csoportban.
A kezdőcsapatot látva úgy tűnt, az olasz gárda állt már fel acélosabb öszeállításban is, a Lille pedig mindent elkövetett a számára létfontosságú pontszerzés érdekében.
Ennek megfelelően már a hetedik percben vezetést szereztek a szemfüles Odemwingie révén, miután a Milan kapusa kiejtette a kezéből Bodmer távoli bombáját.
Az első negyvenöt percben Pirlóék nem nagyon tudták felvenni a meccs ritmusát, így sokkal több helyzete volt a vendégeknek, Kalacnak pedig nem egyszer kellett védenie, hogy kapuját megóvja egy újabb találattól.
A második játékrész semmiben sem különbözött az elsőtől, a vendégek csak tovább növelték előnyüket az indiszponált hazaiakkal szemben, akik mai vereségük ellenére a csoport élén végeztek.
ANDERLECHT - AEK ATHÉN 2-2 (1-0)
Az Anderlecht és az AEK Athén szeptember 26-i mérkőzése gólnélküli döntetlennel végződött, a vendéggárda ezúttal azonban jobban rá volt kényszerítve a pontszerzésre, mint akkor. Ellentétben az egyelőre kieső helyen álló belgákkal, akik legfeljebb egy győzelemmel vívhatták volna ki az UEFA-kupában való indulás jogát.
Mindkét magyar játékost, Juhász Rolandot (Anderlecht) és Tőzsér Dánielt (Athén) is a kezdőbe jelölte edzője.
Sokáig nem volt benne a gól a játékban. A hazai vezetést eredményező találatot megelőző akció sem indult veszélyesnek, Vanden Borre inkább egy kapu előtti szerencsétlenkedést követően továbbította a játékszert hét méterről Sorrentino hálójába.
A félidő végén Tőzsér többször is veszélyeztetett, a másik oldalon pedig Biglia, de nem sikerült a sípszóig még egyszer a hálóba találni, így ezzel az egygólos hazai vezetéssel mehettek pihenőre a csapatok.
A második félidő szintén a magyar középpályás helyzeteivel kezdődött, azonban – mint ahogy ez általában lenni szokott –, az ellenfél szerzett gólt: Frutos hét méterről növelte a hazaiak előnyét.
Nyilván érezték a görögök is, hogy ha így játszanak továbbra is, akkor lemondhatnak a továbbjutásról, mivel a ekkor már a Lille 2-0-ra vezetett Milánóban, és gyakorlatilag öt perc leforgása alatt ismét egalizálták az eredményt Lakisz és Cirillo gyönyörű góljaival.
Az utolsó tíz perc így megint nyitottá tette a mérkőzést, és ami fontosabb: a továbbjutás kérdését. Az AEK pedig mindent el is követett a vezetés megszerzéséért, de hiába, maradt a döntetlen, ez pedig a görögök búcsúját jelentette, hiszen a Lille győzelmének köszönhetően a csoport második helyére ugrott.
Az AEK Athénnak maradt az UEFA-kupa, Juhászék pedig búcsúztak a nemzetközi kupaporondtól.
DINAMO KIJEV – REAL MADRID 2-2 (2-0)
A kijevi Olimpiai Stadionban a Dinamo – amely öt mérkőzésen mindössze egy döntetlenre és összesen három gólra volt képes – félóra alatt kétszer is bolondot csinált a Real Madrid egyébként is elképesztően instabil védelméből.
A 125. BL-mérkőzését játszó királyi gárdában egyébként most sem játszott az aranylabdás Fabio cannavaro, és az eltiltott Sergio Ramos is hiányzott a hátsó alakzatból. Ezek után Mejía mellett a húszéves Miguel Torres játszott belső védőt.
A Dinamo a 13. percben szerezte meg a vezetést. Valentyin Belkevics adott be élesen jobbról, és a Mejía, valamint Torres között kiugró Makszim Sackih kapásból lőtt Diego Lopez kapujába (1-0).
Sackihnak – aki a hétközi Ukrán Kupa-mérkőzésen is eredményes volt – ez volt a tizedik Bajnokok Ligája-találata, de nemsokára megszületett a tizenegyedik is.
Nem telt bele negyedóra, ismét kapitulált a Real-védelem. Ekkor Artyem Milevszkij ugratta ki a 28 éves üzbég csatárt, akinek az első próbálkozása Diego Lopezről még kipattant, de aztán Sackih térdéről a hálóba jutott a labda (2-0).
Ez maradt a félidő eredménye, s ebben a játékrészben bizony hiába birtokolta többet a labdát a Real Madrid, a Dinamónak ugyanannyi lövése volt, amelyek közül három ment kapura, és abból kettő a hálóba került.
A második félidőben a blancók érezték, hogy tenniük kellene valamit, de David Beckham az 53. percben csak a kapufát találta el, majd Nieto kísérleténél Sovkovszkij hárított. A kijeviek azonban felvették a kesztyűt, és semmivel sem voltak veszélytelenebbek, mint a madridiak.
Már mindenki elkönyvelte volna a madridi vereséget, ám még hátra volt a slusszpoén. Az Athletic Bilbao ellen gólt szerző Ronaldo egyedül hozta vissza a Realt, miután előbb egy, a 16-oson belül lecsorgó labdát vágott a kapu jobb oldalába, majd az ellene elkövetett szabálytalanságért megítélt büntetőt értékesítette (2-2).
A Real Madrid ezzel megmentette a becsületét, míg a Dinamo Kijev győzelem nélkül fejezte be Bajnokok Ligája-szereplését.
OLYMPIQUE LYON – STEAUA BUKAREST 1-1 (1-1)
A forduló előtt csak két pontot veszítő Lyonnak hazai pályán, a Stade de Gerlandban el kellett viselnie azt a "felségsértést", hogy megszerezték a vezetést ellene. Ilyesmi ugyanis Gerard Houllier együttesével még nem fordult elő a Bajnokok Ligája aktuális szezonjában, mi több, öt forduló alatt két gólt kaptak a franciák, mindkettőt a Real Madridtól.
A 2. percben Nicolae Dica mellel tette maga elé a labdát Sorin Parachiv jobb oldali beadása után, majd Grégory Coupet mellett a kapu jobb oldalába lőtt (0-1). Ez volt Dica negyedik találata a mostani sorozatban.
Na, ezt nem tűrhette a Lyon, tíz perccel később egyenlített is a francia bajnok. Ekkor Alou Diarrát találta üresen Kim Källström labdája, és a francia középpályás – akinek eddig három BL-fellépésén mindössze egy kapura lövése volt – Cornel Cernea kapus mellett fejjel volt eredményes.
A meccs lényegi része ezzel gyakorlatilag le is zárult. A Lyon elégedett volt a döntetlennel, a Steaua pedig nem tudta kivívni a győzelmet.
|